10 įdomių faktų apie pradinį gaivinimą ir pirmosios pagalbos suteikimą
1. Daugiau nei 70% žmonių nežino, kaip atlikti pradinį gaivinimą
Nors greičiausiai esate girdėję apie širdies masažą, burna į burną, krūtinės ląstos paspaudimus, tačiau yra didelė tikimybė, kad nežinote, kaip tinkamai atlikti pradinį gaivinimą.
Pasak Amerikos širdies asociacijos, dauguma amerikiečių arba nežino kaip tinkamai atlikti pradinį gaivinimą, arba tiesiog yra pamiršę.
„Deja, tik mažiau nei puse visų žmonių, patyrusių miokardo infarktą ne ligoninėje, gauna skubią pagalbą, kurios jiems reikia, kol atvyksta profesionali pagalba“ (cpr.heart.org).
Į mūsų siūlomus nuotolinius pirmosios pagalbos kursus galite užsiregistruoti jau šiandien ir išmokti arba prisiminti pirmosios pagalbos žinias ir įvairias kitas su sveikata susijusias praktikas.
2. Pradinio gaivinimo taikymo pradžia siekia 1740-uosius metus
Pradinio gaivinimo raida:
1740 m.: Paryžiaus mokslų akademija skendusiems asmenims oficialiai rekomendavo gaivinti burna į burną metodu.
1956 m.: Peteris Safaras ir Jamesas Elamas išrado gaivinimą burna į burną.
1957 m.: JAV kariuomenė pritaikė burna į burną metodą gaivinimui sąmonės neturintiems nukentėjusiems.
1960 m.: Amerikos širdies asociacija pradėjo programą, skirtą supažindinti gydytojus su gaivinimu darant krūtinės ląstos paspaudimus ir tapo plačiojoje visuomenėje pradinio gaivinimo (ang. CPR) mokymo pirmtaku.
3. Tiesiog palaikykite gaivinimo intensyvumą pagal „Stayin’ Alive “ dainos ritmą.
Atliekant pradinį gaivinimą svarbu atlikti 100 iki 120 krūtinės ląstos paspaudimų per minutę greičiu.
Geriausias būdas išlaikyti šį greitį yra galvoti apie Bee Gees dainos „Stayin’ Alive “ritmą!
Šios melodijos ritmas puikiai derinamas su optimalaus krūtinės ląstos paudimų per minutę greičio rekomendacijomis, todėl kviečiame geriau susipažinti su šia daina.
4. Kas yra miokarto infarktas?
Daugelis žmonių vis dar nežino kokia pagrindinė grėsmė ištikus širdies veiklos sutrikimams.
Miokardo infarktas yra staigus širdies funkcijos sutrikimas, nutraukiantis kraujotaką į smegenis, kurios yra labai jautrios deguonies stokai. Sutrikus deguonies aprūpinimui smegenyse prasideda negrįžtami pakitimai, kurie net ir išgelbėjus gyvybę gali pakeisti dramatiškai likusią žmogaus gyvenimo kokybę.
5. Daugelis žmonių vis dar nedrįsta atlikinėti pradinio gaivinimo, nes baiminasi teisinės atsakomybės.
Visose Jungtinėse Amerikos Valstijose galioja gerojo Samariečio įstatymai, apsaugantys asmenis teikiančius pirmąją pagalbą nuo teisminio proceso, jei nukentėjusys patiria sužalojimus, taikant gyvybės gelbėjimo metodus.
Lietuvoje baudžiamojo kodekso 31 straipsnis Būtinasis reikalingumas atleidžia nuo atsakomybės padarius žalą, kuri yra mažesnė už tą, kurios siekta išvengti.
6. 3 iš 5 miokardo infarktų įvyksta namuose
Ligoninėse įvyksta tik apie 40% visų miokardo infarktų atvejų, likusioji dalis – namuose, todėl kuo daugiau žmonių mokės pradinį gaivinimą, tuo daugiau bus išgelbėta gyvybių.
Turint omenyje, kad maždaug 60% miokardo infarktų įvyksta namuose, mokėdami suteikti pirmąją pagalbą didžiausia tikimybė, kad išgelbėsite savo artimąjį arba draugą, todėl apsvarstykite galimybę praeiti pirmosios pagalbos mokymus jau šiandien.
7. Smegenims būtinas pradinis gaivinimas
Įvykus miokardo infarktui smegenys nebeaprūpinamos deguonimi, kuriose prasideda nebegrįžtami neurologiniai pakitimai, jei krūtinės ląstos paspaudimai ir įpūtimai pradedami po:
- 0– 4 minučių yra mažai tikėtina, kad atsiras smegenų pažeidimų,
- 4–6 minučių, smegenų pažeidimo galimybė,
- 6–10 minučių, didelė smegenų pažeidimo tikimybė,
- 10 minučių ir daugiau, tikėtinas smegenų pažeidimas.
8. Statistika apie pirmosios pagalbos suteikimą
Jungtinėse Amerikos valstijose tik 32% žmonių yra suteikiamas pradinis gaivinimas, kuriuos miokardo infaktas ištinko ne ligoninėje, dėl šios ir kitų priežasčių tik apie 8% šių pacientų išgyvena.
Apklausos rodo, kad žmonės jaučiasi bejėgiai tokių įvykių metu, nes arba nemoka atlikti pradinio gaivinmo, arba per ilgai nebuvo atnaujinę žinių, todėl nebeprisimena kaip elgtis tokiose situacijose.
9. Pradinis gaivinimas bus sėkmingiausias, jei greitai atlikta ir defibriliacija
Nedelsiant pradėti krūtinės ląstos paspaudimai ir įpūtimai ne tik padidintų žmogui, išstiktam miokardo infarkto, tikimybę išgyventi, bet ir tęsti tokį patį pilnavertišką gyvenimą kokį turėjo iki įvykio. Sėkmingiausias pirmosios pagalbos algoritmas, miokardo infakto metu, yra ne tik greitas pradinio gaivinimo pradėjimas, tačiau ir greitas defibriliavimas, kuris atstatytų normalią širdies veiklą.
Jei esate vienas su nukentėjusiuoju, nedelsiant kvieskite greitąją pagalbą ir pradėkite pradinį gaivinimą, tam kad užtikrintumėte smegenų aprūpinimą deguonimi. Jei aplink yra daugiau žmonių paprašykite jų atnešti artimiausią automatinį išorinį defibriliatorių, tam kad galėtumėte atkurti nukentėjusioje širdies ritmą, kadangi širdis nepaisant jūsų pastangų geriausiai atlieką kraujotakos funkciją organizme.
10. Pradinio gaivinimo algoritmas keičiasi
Nuo 1700 m., kai pradinis gaivinimas pirmą kartą buvo pristatytas visuomenei, jis vystėsi ir tobulėjo. Pradinio gaivinimo algoritmo optimizavimui didelę įtaką turėjo statistiniai duomenys, kurie parodo kuri veiksmų seka buvo sėkmingiausia praeityje, gydytojų ir mokslininkų įžvalgos bei komentarai, taip pat technologinės naujovės.
Svarbu nuolat atnaujinti savo pirmosios pagalbos žinias ir įgūdžius, tam kad įsitikintumėte, jog žengiate geriausius žingsnius padėdami šalia esantiems, kuriems reikalingas pagalba. Šios žinios gali nulemti žmogaus net tik gyvybės išgelbėjimą, bet ir sveikatos išsaugojimą.
Pirmosios pagalbos kursus rekomenduojama išklausyti bent kas dvejus metus, jei neturite galimybės to padaryti dažniau.
Pirmosios pagalbos pažymėjimą galite gauti jau šiandien.