Higiena – opus klausimas nelegaliai teikiamų grožio paslaugų kontekste
Kiekviena moteris, nepriklausomai nuo amžiaus ar užimamų pareigų, nori savo bei aplinkinių akyse jaustis gražia. Jei vaizdas, kuris, matomas veidrodyje tik atsikėlus ryte, ir tenkina, visiškai suprantama, jog tam tikras detales norima patobulinti, paryškinti. Veido ir plaukų priežiūra, manikiūras, pedikiūras – tik dalis grožio procedūrų, populiarių dailiosios lyties atstovių tarpe. Tiesa, skiriasi ne tik šių atlikimo dažnumas, bet ir grožio specialisčių, į kurias kreipiamasi, darbo organizavimas. Vienos, turinčios individualios veiklos pažymą arba verslo liudijimą, dirba grožio salonuose ar namuose įkurtoje darbo vietoje, tuo tarpu kitos...verčiasi „pogrindine“ veikla. Jei yra paklausa, bus ir pasiūla: deja, kai kurios moterys, bandydamos sutaupyti, naudojasi nelegaliai dirbančių grožio „specialisčių“ paslaugomis. Toks elgesys skriaudžia ne tik valstybės biudžetą, bet ir gali turėti kitų, asmeniškai liūdnesnių pasekmių.
Legaliai teikiamos grožio paslaugos – tik išklausius higienos kursą
Grožio sritis (pavyzdžiui, blakstienų priauginimas, pedikiūras, tatuiruočių darymas, makiažas ir kita), kaip ir keletas kitų veiklos sričių, priklauso tam sektoriui, kuriame dirbantiems asmenimis yra būtinas higienos pažymėjimas, išduodamas išklausius higienos kursus. Higienos kursai yra privalomi prieš pradedant darbą šioje srityje, o vėliau turi būti išklausomi kas 3-ejus metus (kursų periodiškumas priklauso nuo konkrečios profesinės srities).
Higienos kursų metu dalyviai supažindinami su pagrindinėmis užkrečiamosiomis ligomis bei prevencinėmis priemonėmis, galinčiomis padėti šių išvengti. Savaime suprantama, tai yra atitinkamos higienos taisyklės, kurios, atsižvelgiant į konkretaus darbo pobūdįį (šiuo atveju – grožio paslaugas), taip pat pristatomos dalyviams. Išklausius privalomą kursų medžiagą, atliekamas žinių patikrinimo testas, kurį sėkmingai išlaikius, išduodamos higienos pažymėjimas. Higienos, kaip ir pirmosios pagalbos kursai, yra organizuojami ir internetu, taip suteikiant galimybę šiuose dalyvauti visiems, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos ar užimtumo.
Naivu tikėtis, jog nelegaliai dirbančios manikiūristės, kirpėjos ar kitų grožio paslaugų teikėjos, „pamiršdamos“ susimokėti mokesčius, matys būtinybę išklausyti higienos kursus bei šiuose įgautas žinias taikys praktiškai. Kursų metu dalyviai supažindami su tokiomis, iš pažiūros elementariomis higienos taisyklėmis, kaip, pavyzdžiui, darbo įrankių dezinfekcija. Deja, nelegalios grožio paslaugos neretai prasilenkia su higienos reikalavimais, o klientai, sutaupydami vieną kitą eurą, rizikuoja savo „ kailiu“ pajusti to pasekmės.
Skūpas moka du kartus
Atliekant grožio procedūras, tarp paslaugos teikėjo ir gavėjo būna itin artimas kontaktas, tad higienos normų nesilaikymas netrunka smogti pasekmėmis, kurios gali būti labai rimtos. Daugiausia rizikos kyla kalbant apie procedūras, kurių metu pažeidžiama oda ar gleivinė, yra tiesioginė sąveika su krauju ar kitais kūno skysčiais (pavyzdžiui, kūno tatuiruotės, permanentinis makiažas ir kita). Hepatitas B bei C, ŽIV, utėlės, niežai, karpos (odos virusai), stafilokokas (bakterinė infekcija) – visa „puokštė“ ligų, kurias rizikuojate pasigauti „pogrindžio“ grožio paslaugų kabinete.
Higienos atžvilgiu priekabumas atleistinas ir net būtinas
Jei esate patenkinti savo kirpėjos ar manikiūristės, nors ir nelegaliai dirbančios, paslaugų kokybe ar nenorite permokėti už analogišką paslaugą, savo sveikatos labui atkeipkite dėmesį bent į pastarosios santykį su higienos normų laikymusi. Į šį faktą tarsi pro padidinimo stiklą žiūrėkite ir legaliame grožio kabinete, o, pastebėję pažeidimus, nesidrovėkite asmens informuoti asmeniškai ar kreiptis į atitinkamas institucijas.
Keletas „kabliukų“, į kuriuos derėtų atkreipti dėmesį:
- Ar kėdė, kurioje sėdima, yra švari (pavyzdžiui, ar ant atlošo nesimato kito žmogaus plaukų)?
- Ar naudojamas rankšluostis yra vienkartinis, arba bent prieš tai nenaudotas, švarus?
- Ar įrankiai, kurie naudojami atliekant procedūrą, yra laikomi uždaroje talpoje?
- Ar įrankiai, kurie negali būti mirkomi, pavyzdžiui, plaukų džiovintuvas, yra nuvalomi dezinfekuota servetėle?
- Ar vienkartiniai įrankiai, iš karto po jų panaudojimo yra išmetami į šiukšlių dėžę?
- Ar atliekant manikiūrą bei kitas procedūras, kurių metu yra rizika pažeisti odą, specialistas naudoja naujas vienkartines pirštines?
Sveikata – neabejotinai brangesnis turtas nei pinigai ar gražūs plaukai. Tad, jei iki šiol nelegalios grožio paslaugos ir nenuvylė, dar kartą apsvarstykite, ar verta rizikuoti. Higienos reikalavimų „pražiūrėjimas“ vieną kartą gali atsiliepti itin skaudžiai, o ypač – šiandien, gyvenant pasaulinės pandemijos kontekste.
Teikiate grožio paslaugas? Užsiregistruokite į mūsų siūlomus higienos įgūdžių kursus jau dabar, ir gaukite pažymą per 15 min: Higienos įgūdžių kursai.