Namuose gaminamo maisto prekyba ir saugumo reikalavimai
Prekybos centruose, kepyklėlėse ir kavinėse siūlomi pramoniniu būdu pagaminti kulinarijos bei konditerijos gaminiai atrodo tikrai viliojančiai, tačiau po Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) organizuotos apklausos metu, didžioji dauguma apklaustųjų išreiškė norą įsigyti ir rankų darbo namų gamybos produktų. Maisto gamintojų namuose susidomėjimas taip pat buvo didelis, kadangi pradėti verslą paprasčiausiai iš namų virtuvės sumažintų tiek investicijas, tiek ir kaštus pradedančiajam verslininkui. Galimybė, savo hobį paversti pajamas nešančia veikla, paskantintų net tik žmonių verslumą, tačiau ir sumažintų nelegalių, kurie nekontroliuojami gali būti nesaugūs varotojams, maisto produktų kiekį rinkoje. 2019 metais gruodžio 14 d. įsigalioję „Maisto tvarkymo subjektų patvirtinimo ir registravimo tvarkos aprašo“ pakeitimai, suparastino reikalavimus maisto tvarkymo subjektų registravimui, sudarydami sudarydami sąlygas legaliai prekiauti ir asmenims, gaminantiems maistą nedideliais kiekiais gyvenamosios paskirties patalpose.
Reikalavimai maisto gamintojams namuose
Reikalingus dokumentus maisto tvarkymo subjekto registravimui galite rasti Valstybinės maisto veterinarijos tarnybos tinklapyje , kuriuos pateikti reikia į atitinkamą VMVT teritorinį departamentą. Mėgstantys, gebantys gaminti ir norintys iš to užsidirbti, nuo šiol gali, veiklą įteisinę ir VMVT registravęsi nustatyta tvarka, verstis šia veikla ir privačiuose butuose ar panašiose patalpose, jei atitinka pagrindinius žemiau pateiktus kriterijus.
- Turi turėti ir pateikti, nustatyta tvarka išduotą, asmens medicininę knygelę, kurioje yra patvirtintas leidimas darbui su maistu.
- Privalo išklausyti higienos žinių ir įgūdžių kursus ir turėti higienos pažymėjimą (vis dar dažnai Lietuvoje vadinamą žalia kortele). Tobulėjant informacinėms technologijoms, keičiantis žmonių poreikiams, higienos kursai organizuojami ne tik kontaktiniu, bet ir nuotoliniu būdu. Higienos pažymėjimą galite įsigyti "Mano pažyma" svetainėje, pasirinkę Higienos įgūdžių darbui su maistu kursą, net neišvykę iš namų. Šiuose mokymuose būsite supažindinti ne tik su pagrindiniais higienos reikalavimais taikomais dirbantiesiems maisto gamybos bei prekybos srityje, bet ir gausite papildomos informacijos, kuri padės jums užpildyti maisto tvarkymo subjekto registravimui reikiamus dokumentus. Jei jus vilioja galimybė pradėti maisto gamyba ir tiesioginę prekybą iš namų, esate pradedantysis šioje srityje, rekomenduojame higienos įgūdžių kursus išklausyti dar prieš įteisinant veiklą, kadangi jau būsite susipažinę su pagrindiniais reikalavimais ir dokumentų pildymas nebebus toks painus.
- Reikia laikytis nustatytų produkcijos kiekio reikalavimų. Pavyzdžiui, jei ketinsite gaminti konditerinę produkciją, kurios vieneto svoris neviršys 250 gramų (rageliai, meduoliai, keksai, pyragaičiai ir kita), šių per dieną galėsite pagaminti iki 100 vienetų. Kalbant apie sveriamus duonos ar pyragų gaminius (sausainiai, kūčiukai, džiūvėsiai), šių kiekis per dieną negali būti didesnis nei 7 kilogramai. Analogiški kiekio reikalavimai galios ir namuose paruoštiems bei klientams parduodamiems patiekalams. VMVT reikalavimams nenusižengsite, jei per dieną pagaminsite iki 20 porcijų patiekalų, iki 10 kilogramų pusgaminių, pavyzdžiui, koldūnų arba ne daugiau nei 100 vienetų vieno kąsnio užkandžių.
- Ketinamo parduoti maisto gamybai atskirų patalpų nereikia, tačiau turi būti laikomasi ne tik higienos reikalavimu, bet ir žaliavų bei galutinių produktų sandėliavimo ir ženklinimo reikalavimų, maistas skirtas pardavimui negali būti laikomas kartu su asmeninėms reikmėms skirtais maisto produktais, siekiant išvengta mikrobinės bei fizinės kryžminės taršos.
Kokia pakeitimų nauda visuomenei?
Legalizavus veiklą, naujieji maisto tvarkymo subjektai mokės atitinkamus mokesčius, o tai, savaime suprantama, tampa papildomu indėliu į valstybės biudžetą.
Maistą gaminantys asmenys, įteisinę savo veiklą, gali drąsiai reklamuoti produktus ir paslaugas bei, praplėtę klientų ratą, padidinti savo pajamas. Supaprastintos sąlygos yra puiki paskata pradėti ieškoti naujų galimybių, lengviau imtis išbandyti maisto gamybos sritį, patikrinti, ar tai – tikrai ta veikla, galinti tapti pagrindiniu pajamų šaltiniu, o ne tik papildomu užsiėmimu.
Realią naudą patiria ir vartotojai, kurie dėl padidėjusios pasiūlos, turi platesnę pasirinkimo galimybę. Registruoti maisto tvarkymo subjektai, norintys legaliai prekiauti savo rankomis namuose gaminamus maisto produktus, privalo turėti higienos pažymėjimus ir laikytis higienos normų, o taip pat sudaryti sąlygas VMVT inspektoriams atlikti maisto tvarkymo vietos patikrinimus, taip užtikrinant maisto saugumą. Prevencija, švietimas ir kontrolė daro didžiausią įtaką siekiant apsaugoti vartotojų sveikatą, todėl tokių paslaugų legalizavimas tikrai prisideda prie visuomenės gerovės.